Missouri Western State University Board of Governors

4525 Downs Drive
St. Joseph, MO 64507

Phone: (816)-271-4237
Fax: (816)-271-5982

Email: president@missouriwestern.edu
Website: http://www.missouriwestern.edu/administration/governors.asp

Director: Robert Vartabedian

Details on Board or Commission

Authority: RSMo 174.450

Department: Higher Education

Mission:

Function: The Missouri Western State University Board of Governors establishes policies, by-laws, rules and regulations for its own government and for control and government of the University; to select, appoint, and remove a President of the University; to set admission standards; and to make decisions on financial matters.

SubCommittees:

Details on Meetings

Number of meetings: 10 meetings; 2 committee meetings

Location of meetings: MWSU Campus, Blum Union 220

Duration of meetings:

Preparation time for meetings: 3 hours

Total time commitment: 10 hours

Details on Members

Total members: 8

Appointed members: 8

Term length: 6 years, members; 2 years, student member

Compensation: Members receive reimbursement for realized and necessary expenses.

Member Requirements: no

Political Requirements: Not more than four voting members shall belong to any one political party

Geographic Requirements: No more than four voting members shall be of the same political party. No more than three voting members shall be residents of the same county. Two voting members shall be residents of counties in Missouri other than the five county statutory service region of Buchanan, Andrew, Platte, Dekalb, and Clinton Counties.

Senate Consent Required: Yes

Members

Mr. David Liechti(D)
Governor 1
Saint Joseph
Term begins: Mar 18, 2014
Term expires: Oct 29, 2019

Mrs. Deborah J. Smith(D)
Governor 2
Country Club Hills
Term begins: Nov 5, 2015
Term expires: Oct 29, 2020

Mrs. Kayla Sue Schoonover(I)
Governor 3
Fairfax
Term begins: Nov 2, 2018
Term expires: Oct 29, 2022

Mrs. Jennifer Lynn Dixon(R)
Governor 4
St Joseph
Term begins: Sep 20, 2018
Term expires: Oct 29, 2023

Mr. Gregory Mason(D)
Governor 5
Lee's Summit
Term begins: Dec 12, 2012
Term expires: Oct 29, 2018

Vacant Slot
Governor 6

Mr. Lee C Tieman(R)
Governor 7
St. Joseph
Term begins: Nov 2, 2018
Term expires: Oct 29, 2024

Paul N. Granberry
Student Representative
St. Joseph
Term begins: Jul 23, 2018
Term expires: Dec 31, 2019