Children's Trust Fund Board

PO Box 1641
Jefferson City, MO 65102-1641

Phone: (573)-751-5147
Fax: (573)-751-0254

Email: Emily.VanSchenkhof@oa.mo.gov
Website: http://www.ctf4kids.org/

Director: Emily Van Schenkof

Details on Board or Commission

Authority: RSMo 210.170

Department: Office of Administration

Mission: The Children's Trust Fund will prevent or alleviate child abuse and neglect for the State of Missouri's children and families by planning and policy development; ensuring appropriate funding of results-oriented programs, training programs for prevention professionals, and research; promoting public awareness and education; and assisting in the integration of statewide prevention efforts.

Function: The Children's Trust Fund board was established in 1983 by the Missouri General Assembly to prevent and alleviate the leading causes of child abuse and neglect. The CTF board of directors is responsible for hiring an executive director and with assisting the executive director with planning and policy development; ensuring appropriate funding for prevention programs, training programs, and research projects; promoting public awareness and education with regard to prevention; and assisting with the integration of statewide prevention efforts. The CTF board envisions children and families free to grow and reach their full potential in a nurturing and healthy environment free from child abuse and neglect.

SubCommittees: Executive Committee Program Committee Public Education Committee Strategic Planning Committee Legislative Policy Committee other ad hoc committees

Details on Meetings

Number of meetings: 6 meetings; committee meetings as needed

Location of meetings: Jefferson City

Duration of meetings: 4 hours; committee meetings, 4 hours

Preparation time for meetings: 1 hour

Total time commitment: 1 to 5 hours

Details on Members

Total members: 17

Appointed members: 13

Term length: 3 years

Compensation: Members receive reimbursement for realized and necessary expenses.

Member Requirements: Eight public members shall be representative of the following categories: the philanthropy community; the business community; the educational community; the religious community; the legal community; professional providers of prevention services to families and children; a former youth participant in the state foster care system; social services; health care services; and mental health services. One member must be a board certified child abuse pediatrician or a SAFE CARE provider. The Governor appoints four additional members that do not require the advice and consent of the Senate.

Political Requirements: No

Geographic Requirements: No

Senate Consent Required: Yes

Members

Ms. Sharon Faulkner
Public Member 1
Springfield
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2018

Dr. Monica A. Davis
Public Member 2
Rolla
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2018

Dr. John B. Heskett
Public Member 3
Chesterfield
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2020

Derek Wiseman
Public Member 4
Saint Louis
Term begins: Apr 14, 2016
Term expires: Sep 15, 2018

Ms. Cherisse Thibaut
Public Member 5
Kirkwood
Term begins: Oct 27, 2017
Term expires: Sep 15, 2018

Dr. Nanci Bobrow
Public Member 6
St. Louis
Term begins: Jul 13, 2018
Term expires: Sep 15, 2019

Ms. Melissa A. Birdsell
Public Member 7
St. Joseph
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2020

Ms. Amy Beechner-McCarthy
Public Member 8
Rolla
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2019

Dr. James D. Anderst
Board Certified Child Abuse Pediatrician or SAFE CARE Provider
Kansas City
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2020

Mrs. Margaret "Peggy" Krokstrom
Member at Large 1
Chesterfield
Term begins: Jan 6, 2017
Term expires: Sep 15, 2019

Ms. Sharon Rohrbach
Member at Large 2
Fenton
Term begins: Jan 6, 2017
Term expires: Sep 15, 2019

Mr. Michael Howard
Member at Large 3
Crestwood
Term begins: Nov 15, 2017
Term expires: Sep 15, 2020

Vacant Slot
Member at Large 4

Representative Lauren Arthur
Member of the House of Representatives 1

Representative Bill Lant
Member of the House of Representatives 2

Senator Bob Dixon
Member of the Senate 1

Senator Jill Schupp
Member of the Senate 2
Creve Coeur